נאיה יוגה,יוגה חיפה.
רפואה סינית ויוגה

היו זמנים שרפואה עממית נחשבה למשהו זול, נחות ובלתי יעיל. שימוש ב"תרופות סבתא" או ברעיונות איזוטריים נתפסו במקרה הטוב כמיושנים, ובמקרה הרע כשרלטנות לשמה. אבל המצב הזה השתנה לחלוטין, דווקא במקביל להתפתחות הרפואה המערבית המודרנית. רפואה סינית, טיפול בדיקור סיני (אקופונקטורה), וסוגים של פעילות גופנית כמו יוגה, הופכים את החיים של מיליונים רבים של אנשים בעולם – למאושרים יותר.
חלק מהצורות של רפואה אלטרנטיבית, עברו במהלך השנים תהפוכות רבות. רפואה סינית, למשל, נאלצה להילחם על מקומה, לאחר שהקומוניזם עלה לשלטון. היוגה, לעומת זאת, שלא נאלצה להילחם על קיומה, הפכה ממשהו רחוק ובלתי נגיש, לשיטת אימון לגיטימית בארצות המערב ובישראל. 

רפואה סינית קשה לנצח

תרבויות ומסורות עתיקות קשה מאוד להכחיד. המשטר הסיני הקומוניסטי, לדוגמא, עשה ככל יכולתו לרדוף את הרופאים האלטרנטיביים בסין. רפואה סינית, כמו גם טיפול בדיקור סיני, הוקעו קבל עם ועדה. ההנהגה הסינית קיוותה להשיג בכך כמה מטרות:
1.יצירת אווירה מודרנית יותר במדינה.
2.חיסול פילוסופיה ותפיסת עולם שיכולה להוות חלופה לתפיסת העולם הקומוניסטית, ועל כן היא הייתה סיכון לשלטון ריכוזי כזה.
3.חיזוק מעמדה של המפלגה השלטת בכל האזורים במדינה, מתקדמים ונחשלים כאחד. 
בסופו של דבר השלטון הסיני זכה להצלחה חלקית בלבד במלחמת החורמה שלו כנגד דיקור סיני וכנגד רפואה סינית בכלל. הציבור הסיני הרחב לא שכח את השנים הרבות של מסורת רפואית, שהייתה אחד הגורמים לתוחלת החיים הגבוה בסין, גם בימים קדומים. כל שהצליח השלטון לעשות, הוא להחריב גוף ידע רחב, באמצעות החרמת ספרים, מאסרים ופעולות נוספות. לאחר שהעולם כולו גילה את נפלאותיה של רפואה סינית ושל דיקור סיני, הפכה המלחמה ברפואה הסינית המסורתית לאבודה. רפואה סינית היא כאן (בכל העולם), בכדי להישאר.

מאיזוטרי למיינסטרים

בניגוד לתהליך שקרה בסין, הודו התפתחה באופן שונה. ההשפעה המערבית על הודו, תוצאה של הקולוניאליזם הבריטי, הביא למיזוג מרתק בין מזרח למערב. בהודו מתקיימים, זה לצד זה, דתות שונות, תפיסות פילוסופיות שונות, מונותאיזם ופוליטאיזם, עושר ועוני, סנסקריט, הינדואיזם וכן הלאה.
יוגה, שמקורה עתיק יומין, ממש כמו רפואה סינית, משלבת בתוכה חוכמה הודית של התמקדות בתודעה הפנימית של האדם, עם פעילות גופנית מיוחדת במינה. תרגילי יוגה, כתרגילים בעלי תרומה בריאותית ממעלה ראשונה, נפוצים היום, בישראל, בכל רחבי הארץ. חוגי יוגה מוצעים לקהל הרחב, לצעירים, מבוגרים, גברים, נשים וילדים. אמנם התפיסות הפילוסופיות ההודיות לא קנו להן אחיזה רחבה, אבל ההכרה ביתרונות של יוגה לחיזוק הגוף והנפש - בהחלט כן.

  
  שדרות הנשיא 125, חיפה 04-8101921 yuval@nayayoga.co.il Share/Bookmark
לייבסיטי - בניית אתרים